Finále ČLAF B 2014

Polanka nad Odrou

V sobotu 12. července se odehrálo finále české ligy amerického fotbalu – Divize B. V Ostravě – Polance byl k vidění jeden z nejzajímavějších zápasů letošní sezóny, který více než čtyřem stovkám představil americký fotbal v tom nejkrásnějším světle.

Do Ostravy přijel tým Prague Hippos. Vzájemné zápasy obou týmů skončili v základní části soutěže remízou – jak Steelers, tak i Hippos zvítězili na svém hřišti a jen lepší skóre přisoudilo první místo po základní části ostravskému týmu.

Před zaplněným stadionem nejprve proběhl slavnostní nástup obou týmů. Úvodního losování se ujal ostravský rodák, hokejový mistr světa a medailista z olympiády v Turíně, Filip Kuba a poté ještě provedl čestný výkop Nikolaj „Nikita“ Maximov (hráč Prague Hippos), který odehrál poslední zápas ve své bohaté fotbalové kariéře.

Pak již přišel na řadu samotný souboj o vítězství v ČLAF B.

Steelers začali útokem, který se přesnými přihrávkami Lukáše Vojnara dostal až do blízkosti endzóny, kde však Lukáš Sokol ztratil balón. Útok Hippos však na hřišti nepobyl dlouho, když první pokus Stanislava Tománka o pass zachytil Josef Šajnar a ostravský útok byl opět v permanenci. Lukáš Vojnar našel Radka Warchola a Steelers se ujali vedení 7:0.

Ocelová obrana byla na začátku utkání velmi soustředěná a dařilo se jí zastavovat všechny útočné pokusy Hippos. Na hřišti tak opět úřadoval Lukáš Vojnar se svým útokem. Opět hlavně vzduchem se ostravský tým propracoval až na polovinu Hippos, kde Lukáš Vojnar našel dlouhou přihrávkou Patrika Skupina, který doběhl až na jeden yard před end-zónu, kde ztratil míč. Ten naštěstí získal Zdeněk Lembart a skóroval druhý touchdown domácích – 14:0.

Mohlo se zdát, že vše se vrací do zaběhlých kolejí a Steelers opět ovládnou další domácí zápas. Proti však byli hráči Hippos. Daleko lépe připravený tým, než jaký se představil v prvním vzájemném zápase v Ostravě, se začal pomalu prosazovat jejich běhovou hrou – vedenou Stanislavem Tománkem, který společně s runningbacky Petrem Křesťanem a Nikolajem Maximovem začali rozebírat ostravskou obranu. Nakonec Stanislav Tománek našel přihrávkou svého bratra Jakuba a snížili na rozdíl jednoho touchdownu – 14:7.

Obraně Hippos se navíc hned vzápětí podařilo zachytit přihrávku Lukáše Vojnara a Stanislav Tománek se svým útokem mohl opět na hřiště. Po několika akcích se dokonce quaterback dostal až do end-zóny Steelers – nesportovním faulem však byl jeho touchdown neplatný a navíc Hippos rozehrávali až na 16ti yardové linii. Útočné snažení tak skončilo pouze na pokusu o field goal, který však Štěpán Křížek těšně netrefil. Těsně před koncem poločasu se ke slovu dostal i Daniel Merta. I jeho field goal však skončil nezdarem – tentokrát se podařilo pražské obraně kop zblokovat – a tak se na zápasovou přestávku ško za stavu 14:7 pro domácí Steelers.

Do druhého poločasu vstoupili útokem hráči Hippos a podařilo se jim velmi rychle vyrovnat. Tentokrát již zcela dle pravidel pro touchdown doběhl Stanislav Tománek – 14:14.

Útok Steelers hrál však ve velké pohodě a Lukáš Vojnar rozděloval přihrávky mezi své receivery. Nakonec i ostravský quaterback ukázal, že s balónem umí běhat a překlonil vedení opět na stranu Steelers – 21:14.

Ani Stanislav Tománek, který schytal velké množství ran od ocelových obránců, se však nenechal zastínit. Svými běhy opět posunul Hippos až do endzóny Steelers. Potvrzení se však nepodařilo a zablokovaný extra point navíc málem Christopher Žáček donesl pro dva body – opět pražský tým zachraňoval Stanislav Tománek. Steelers tak drželi nejmenší vedení 21:20.

Tak skončila i třetí čtvrtina. V té čtvrté nejprve Lukáš Vojnar opět doběhl pro pro krátký tochdown a protože se, po špatném snapu, Dan Merta nedostal ke kopu, vedli Steelers sedm minut před koncem o 7 bodů – 27:20.

Hippos však nesložili zbraně, silnou runovou hrou opět prošli celé hřiště a korunovali svůj výkon 20-yardovým touchdownem Petra Křesťana. Karol Mikuláš se z kopu nemýlil a tak bylo 3 minuty před koncem vyrovnáno – 27:27.

Tak jako v prvním přípravném zápase v Brně, tak i v posledním finálovém zápase této sezóny, měli Steelers osud utkání ve svých rukou. Ostravský útok pod vedením offensive koordinátora Jiřího Šimkoviče Jr. a quarterbacka Lukáše Vojnara ukázal svou sílu, prošel celým hřištěm a dvacet sekund před koncem čtvrté čtvrtiny dovršil svůj „runnový hatrick“ Lukáš Vojnar – zvýšil na 34:27.

Hippos se ještě v posledních okamžicích zápasu pokusili o několik dlouhých passů, které však obrana Steelers pokryla a tak po 17ti letech opět hráči s Ostravy mohli pozvednout trofej pro vítěze ligy amerického fotbalu.

Děkujeme všem fanouškům, partnerům, trenérům a ostatním lidičkám, kteří nám pomáhali a drželi palce v cestě za vítěztsvím v ČLAF B. Bez Vás bychom to nedokázali!!!

Ostrava Steelers TD - 7:0 - Radek Warchol, 11y pass od Lukáš Vojnar (Daniel Merta kick); 7:15
Ostrava Steelers TD - 14:0 - Zdeněk Lembart, 1y fumble return (Daniel Merta kick); 9:07
Prague Hippos TD - 14:7 - Jakub Tománek, 31y pass od Stanislav Tománek (Štěpán Křížek kick); 6:00
Prague Hippos TD - 14:14 - Stanislav Tománek, 20y run (Štěpán Křížek kick); 9:55
Ostrava Steelers TD - 21:14 - Lukáš Vojnar, 2y run (Daniel Merta kick); 7:32
Prague Hippos TD - 21:20 - Stanislav Tománek, 24y run (kick neúspěšný); 4:21
Ostrava Steelers TD - 27:20 - Lukáš Vojnar, 3y run (kick neúspěšný); 7:01
Prague Hippos TD - 27:27 - Petr Křesťan, 14y run (Karol Mikuláš kick); 3:08
Ostrava Steelers TD - 34:27 - Lukáš Vojnar, 2y run (Daniel Merta kick); 0:20