JUNIORSKÝ POHÁR 2014

SAP, Ostrava

V sobotu 13.září se na stadionu SAP v Porubě uskutečnil „Den Americkým Fotbalem“. Jednalo se již o třetí ročník společensko-sportovní akce, kterou ve spolupráci se Sarezou pořádá tým Ostrava Steelers. Společně se snaží přitáhnou ostravskou veřejnost ke sportovnímu stylu života. Letos si opět mohli ti nejmenší i jejich rodiče vyzkoušet spoustu sportovních disciplín a odreagovat se u několika koncertů.

Vedle vyhlášení nejlepších hráčů A-týmu za sezónu 2014, byl hlavním bodem programu zápas juniorského týmu Ostrava Steelers. Ti se letos účastní nejvyšší soutěže v ČR – Juniorského Poháru. Již druhým rokem je juniorská soutěž pouze v sedmičkové verzi amerického fotbalu. Minulý rok se ostravský tým umístil na třetím místě a letos také doufám v umístění v první trojici.

Hned v prvním zápase však přijel na naše hřiště nejúspěšnější juniorský program v České Republice – několikanásobní mistři ČR – Prague Lions.

Ostravský juniorský program vstupuje do své 3 sezóny a do druhé v nejvyšší české lize pod vedením head coache Vaška Tymoče. Tým se může opřít o 3 hráče, kteří se letos zapojili do sezóny A-týmu (QB – Michal Dudek, DL – Matěj Juha a DB – David Kačor) a o další 4 hráče, kteří již nastupovali za juniorský tým Steelers v sezóně 2013. Pro více než 15 hráčů však šlo o jejich první zápas amerického fobalu vůbec a všichni byli velmi zvědaví, co nám kluci předvedou.

Ostravský tým by rád navázal na úspěšný juniorský program „bývalých“ Steelers a hlavně Havířova Devils – jehož junioři dokráčeli k titulu v roce 2008 a spousta z nich se stala oporami českých týmů i naší reprezentace.

K samotnému zápasu.
První začali útočit hráči Lions. Útok táhl hlavně hvězdný runningback David Růžek. Ten hraje již několikátou sezónu a hlavně nastupuje i v A-týmu Lions, kteří letos dokráčeli až do semifinále nejvyšší české ligy ČLAF A. Obrana Steelers však odolala a tak se na hřiště vydal ostravský útok vedený quaterbackem Michalem Dudekem, který v A-týmu Steelers kryl záda Lukáši Vojnarovi. Na runningbackovi se představil Dominik Dvorský, který se stačil vrátit po nepříjemném zranění, které si přivodil hned v prvním zápase minulého ročníku Juniorského Poháru. A právě Dominik doběhl pro první první-down Steelers v letošním ročníku juniorské sezóny.

Útok působil velmi sehraně a nebylo znát, že více než polovina hráčů základní sestavy nastupuje ke svému prvnímu zápasu v životě. A právě jednoho nováčka v týmu Steelers – Radka Muczku (195 cm vysokého receivera) – našel 34-yardovým passem Michal Dudek a ostravský tým šel do vedení. První potvrzení se nepodařilo a tak bylo „pouze“ 6:0.

Lionský útok však stačil odpovědět ještě v první čtvrtině, když se pro svůj první touchdown v zápase doběhl David Růžek. Kicker pražského týmu, Tomáš Beránek, přidal ještě jeden bod z potvrzení a Lions se ujali nejtěsnějšího vedení 7:6.

Druhou čtvrtina byla ve znamení útočných formací obou týmů, kterým se dařilo posouvat balón po hřišti. Ten lionský však vždy narazil na dobře připravenou ocelovou obranu, která jim nedovolila dokráčet až do end-zóny Steelers. Útok Steelers díky dobře blokující ofensivní lajně (Gurecký-Sléha-Hubálek) a skvěle běhající dvojicí Dvorský-Sléžka – dvakrát dokráčel až do blízkosti end-zóny Lions, kde vzal zodpovědnost na svá bedra QB Michal Dudek a na poločasovou přestávku se šlo za stavu 20:7 pro ostravské Steelers.

Po přestávce nastoupil tým Lions velmi soustředěný a jeho obrana hned na začátku 3.čtvrtiny získala balón na půlce Steelers. I v útoku pražští trenéři vymysleli dobrý plán a ostravská obrana měla velké problémy s option runy quarterbacka Jana Jindřichovského. Zlepšeným výkonem a dvěma dalšími touchdowny Davida Růžka se tak podařilo pražským hráčům otočit stav utkání opět na svou stranu a opět pouze o ten neproměněný extra point ze začátku uktání – 21:20.

Blížil se konec utkání, když na 4.down – kdy všichni čekali silový run Rostislava Sléžky středem hřiště – vzal opět míč do svých rukou Michal Dudek a proběhl překvapenou obranou Lions 56 yardů pro vítězný touchdown.

Lions měli ještě více než dvě minuty do konce na překlonění skóre na svou stranu. Zde však opět zapla na plné obrátky ocelová obrana Steelers – obětavým kolektivním výkonem zastavila i poslední pokus Lions 1 sekundu před koncem na 15yardové lajně Steelers.

Ostravský juniorský tým tak zvítězil v prvním zápase Juniorského Poháru nad pražskými Lions 26:21. Už příští neděli vyráží mladí oceláři do Pardubic a sobotu 11.října se na ostravské juniory můžete opět těšit na hřišti SAP v Porubě. Přijede další těžký soupeř – Prague Black Panthers.

Ostrava Steelers TD - 6:0 - Radek Muczka, 34y pass od Michal Dudek (kick neúspěšný); 3:05
Prague Lions TD - 6:7 - David Růžek, 16y run (Tomáš Beránek kick); 0:32
Ostrava Steelers TD - 13:7 - Michal Dudek, 6y run (Dominik Dvorský kick); 8:23
Ostrava Steelers TD - 20:7 - Michal Dudek, 7y run (Dominik Dvorský kick); 0:22
Prague Lions TD - 20:14 - David Růžek, 3y run (Tomáš Beránek kick); 7:42
Prague Lions TD - 20:21 - David Růžek, 10y pass od Jan Jindřichovský (Tomáš Beránek kick); 7:20
Ostrava Steelers TD - 26:21 - Michal Dudek, 56y run (2pt run neúspěšný); 2:53