ČLAF B 2014

SAP, Ostrava

V neděli 27. dubna nastoupili hráči Ostrava Steelers ke svému prvnímu zápasu v letošním ročníku české ligy amerického fotbalu. Do Ostravy přijel tým Patriots ze slovenského Zvolena. Pro zvolenský tým to byl první zápas v české lize, ale na soupisce Patriotů se objevilo hned několik hráčů, kteří si již českou ligu vyzkoušeli a to zejména v dresu ostravských Steelers.

Zvolen Patriots přijel pouze s kádrem čítajícím dvacítku hráčů a tak už na začátku bylo zřejmé, že ostravští Steelers s více než dvojnásobným počtem hráčů budou alespoň papírovými favority. Dalším trumfem, který měl přiklonit výhru na stranu domácích, byly příchody několika velmi kvalitních hráčů s polské a slovenské ligy do týmu Steelers. Ostravský tým posílil před touto sezónou dvěma hráči do obrany - z polského Rybniku Thunders přišel Lukasz Nielaba, silný defensivní lineman a z bratislavských Monarchs se do Steelers "vrátil" Walter Harazim, hvězdný linebacker. Do útoku pak přišli hned tři krajánci - všichni z polského týmu Silesia Rebels - Ladislav Klimek vyztužil offensivní lajnu, Jan Musil doplnil na RB Michala Kielora a Radek Warchol posílil zase řady wide receiverů.

Počasí fotbalu přálo a tak mohl v 15 hodin, před velmi slušně zaplněnými tribunami stadionu SAP, zápas začít.

Po úvodním kickoffu se na hřišti jako první představila obrana Steelers. Té se povedlo zastavit všechny tři pokusy zvolenského útoku na překonání 10 yardů a tak se slovenský tým rozhodl pro punt. Ten zachytil Lukáš Sokol a vrátil balón hluboko na stranu Patriots.

Na hřiště vyběhl útok Steelers. Dlouho se na něm však neohřál, protože hned první přihrávka Lukáše Vojnara našla Radka Warchola v enzóně Patriots a Steelers, po úspěšném kopu Daniela Merty, šli do rychlého vedení 7:0.

Obrana pod vedením Waltera Harazima poté opět nedovolila útoku Patriots žádný velký zisk yardů a tak opět na hřiště naběhl ostravský útok.

Netrvalo to dlouho a opět se po ose Lukáš Vojnar - Radek Warchol šišatý balón ocitl v endzóně Patriots. Následně pak Petr Foldyna zachytil interception (v celém zápase zachytil 3 INT), který donesl pro další touchdown. Protože se však potvrzení nezdařila, skončila první čtvrtina vedením Steelers 19:0.

Ve druhé čtvrtině přidali hráči Steelers další čtyři touchdowny. Dva po zemi - pro jeden doběhl Jan Musil a pro druhý Lukáš Vojnar. Ten navíc v endzóně Patriots našel přesnými přihrávkami Jirku Ličku a potřetí Radka Warchola. I Dan Merta se již dostal do zápasového tempa a tak se šlo na poločasovou přestávku za vysokého vedení Steelers 46:0.

Tuto pauzu vyplnily cheerleaders Steelers, které předvedli divákům povedenou show.

Na začátku druhé půle bylo na hráčích Steelers vidět lehké uspokojení s výsledkem a tak se začal více prosazovat tým ze Zvolena. Patrioti se nakonec po dlouhém běhu Tomáše Nováka na konci 3.čtvrtiny dostali až na 7 yardů od endzóny Steelers. Pokus o field goal, a připsání si alespoň čestných bodů, však zmařila v dnešním zápase výborně hrající ocelová obrana Ostravy. Ve čtvrté čtvrtině zápasu si pak pro svůj druhý touchdown v drese Steelers doběhl Jan Musil. Když pak v poslední sekundě kopl Dan Merta 44-yardový field goal, odvezli si zvolenští Patriots z Ostravy porážku 56:0.

Slovenští patrioti tedy poraženi a za čtrnáct dní vyrazí Steelers na patrioty české - Pilsen Patriots. Ti v prvním kole podlehli vysoko 7:54 týmu Prague Hippos.

Prague Hippos poté 18.5. zavítají na ostravské hřiště a všichni se můžeme těšit na vyrovnaný souboj, který možná napoví, kdo bude favoritem letošní ČLAF B. Proto i touto cestou chceme pozvat své fanoušky na tento veledůležitý souboj a doufáme, že nám opět připraví skvělou atmosféru a pomohou porazit další tým při cestě za vítězstvím v české lize amerického fotbalu.

Ostrava Steelers TD - 7:0 - Radek Warchol, 33y pass od Lukáš Vojnar (Daniel Merta kick); 9:27
Ostrava Steelers TD - 13:0 - Radek Warchol, 45y pass od Lukáš Vojnar (kick neúspěšný); 5:04
Ostrava Steelers TD - 19:0 - Petr Foldyna, 25y interception return (kick neúspěšný); 2:51
Ostrava Steelers TD - 25:0 - Jan Musil, 4y run (kick neúspěšný); 5:38
Ostrava Steelers TD - 32:0 - Jiří Lička, 28y pass od Lukáš Vojnar (Daniel Merta kick); 4:41

Lukáš Vojnar

Přes tři stovky diváků vidělo v sezónní premiéře domácích Steelers jejich absolutní dominanci nad slovenským soupeřem ze Zvolena. Domácí vedli v rámci svého prvního zápasu v ČLAF B už do přestávky 46:0! Po pauze zvolnili a přidali jen deset bodů za touchdown a úspěšný field goal. Pro správné pochopení ostavské situace je ale ještě nutné dodat jedno skóre. 45:20. Tolik měly oba týmy hráčů, v hostujícím týmu tak byli jedinci, kteří odehráli víceméně celý zápas.
Zajímavý byl příběh domácího kickera Daniela Merty, který se profiluje ve velmi úspěšného kickera. Proměnil první extrapoint, další tři zkazil a poslední čtyři znovu zkompletoval úspěšně. Celý zápas pak završil dlouhým 44y field goalem.
Domácí Steelers odehráli velmi kvalitní zápas a hlavně v první půli byl více času na hřišti domácí kicking team, než hostující útok. Dobře zahrál quarterback Lukáš Vojnar a chytající Radek Warchol, který si připsal tři chycené touchdowny.