Bitters Liga 2017

Ostrava

Po dvaceti letech se v Ostravě uskutečnil zápas playoffs. Steelers v sobotu přivítali pražské Lions. Předpověď počasí se bohužel nemýlila a tak byl začátek zápasu zpožděn vinou bouřících mraků nad Ostravou. To však neodradilo více než 500 diváků, kteří i přes špatné počasí a čas dovolených našli cestu na stadion v Mariánských Horách.

Jako první šli na míč domácí, což ale velkou výhodou na mokrém trávníku být nemuselo. Ostravský útok začal nečekaně dobře a i přes to, že nakonec na downy ztroskotal před redzónou Lions, dokázal úspěšně posouvat míč.

Ještě lépe si vedl útok Lions. Quarterback Kurtis Walls našel Adama Česlíka, který vyhrál běžecký souboj se svým bratrem Lukášem, který hraje za Steelers, a pražský celek hned z prvního drivu prolomil ocelovou obranu.
Ostravská odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Dobrou pozici po neúspěšném pokusu o onside kick přetavili po runech Dvorského a Wildunga ve vyrovnávací touchdown, pro který doběhl z jednoho yardu Jan Musil.

První čtvrtina skončila lionským „tři a ven. Na začátku druhé čtvrtiny se Dominik Dvorský rozpomněl na začátek sezóny a za bloky Jiřího Ličky a Temmu Rantanena proběhl přes celé hřiště pro 68yardový touchdown. Steelers tak během necelých 2 minut na přelomu první a druhé čtvrtiny otočili zápas na svou stranu.

Diváci tak v úvodních 13 minutách viděli více touchdownů než v minulých dvou zápasech mezi těmito týmy v základní části letošní sezóny dohromady. Což jako by vytušily obě obrany a bodový příděl až do poločasu, i s přispěním vydatného deště, již navýšit nedovolili. Do šaten se šlo za stavu 14:7 pro domácí Steelers.

Druhý poločas začali na míči tým Lions, ale rychle jej po třech nepovedených pokusech odevzdal soupeři. Steelers pak nakročili k jednomu z nejdůležitějších drivů zápasu. Nejen že navýšili skóre na rozdíl 14 bodů, když Drockila našel padsem na čtvrtý down Garreta Griffetha, ale hlavně ukrojili z časomíry zápasu celých 5 minut.

Lions však dokázali, že do Ostravy nepřijeli prodat svou kůži lacino, Evidanio Quinones vrátil kickoff 62 yardů až hluboko na půlku Steelers. Kurtis Walls pak našel Kamila Roba, který ustál i tvrdý hit Garreta Griffetha a snížil na pouhý jeden touchdown.

Obrany pak opět držely napínavý stav až do začátku čtvrté čtvrtiny. Kdy nejprve do té chvíle výborně hrající Walls našel svým passem pouze ruce ostravského defenzivního enda Adama Kavického. A následně se rozběhl další dlouhý útočný drive Steelers, završený touchdownem Dominika Dvorského 5 minut před koncem zápasu. /p>

Pro Lions v následném drivu vykřesal naději David Růžek, který chytil pass Kurtise Wallse a snížil opět na rozdíl jednoho touchdownu. To však už zbývaly pouze 3 minuty do konce 4. čtvrtiny. Lions se tedy opět rozhodli kopat onside kick. Ten byl však, stejně jako v prvním poločase, neúspěšný. A na hřiště tak mohl jít ukrajovat drahocenné sekundy útok Steelers.

Moc se mu to ale nepodařilo a navíc lionský Evidanio Quinones zachytil pass Oskara Drockily. Walls a jeho spoluhráči měli tak skoro 2 minuty na vyrovnávací drive. V tuto chvíli však začala naplno pracovat ocelová obrana, která hnána ostravskými fanoušky, nedovolila pražskému útoku vstup na ostravskou polovinu hřiště a lionské snažení symbolicky utnul sackem na 4. down Walter Harazim, který tak zpečetil postup Steelers, po 20 letech do finále Bitters ligy amerického fotbalu.

Pro Lions tak sezóna končí vydařeným, i když ne vítězným, vystoupením v Ostravě. Na Steelers čekají v Czech Bowlu Black Panthers a my můžeme netrpělivě čekat, zda ostravští hráči dotáhnou svou skvělou sezónu až úplně na vrchol a opět po dvaceti letech zvednou pohár mistra ČR nad hlavu.

Prague Lions TD - 0:7 - Adam Česlík, 54y pass od Kurtis Walls (Ondřej Šisl kick); 4:36
Ostrava Steelers TD - 7:7 - Jan Musil, 1y run (Jiří Šimečka kick); 0:59
Ostrava Steelers TD - 14:7 - Dominik Dvorský, 68y run (Jiří Šimečka kick); 11:00
Ostrava Steelers TD - 21:7 - Garrett Griffeth, 3y pass od Oskar Drockila (Jiří Šimečka kick); 5:24
Prague Lions TD - 21:13 - Kamil Roba, 22y pass od Kurtis Walls (kick neúspěšný); 3:33
Ostrava Steelers TD - 27:13 - Dominik Dvorský, 2y run (kick neúspěšný); 4:53
Prague Lions TD - 27:19 - David Růžek, 11y pass od Kurtis Walls (kick neúspěšný); 2:56